Az igaz történetek a legizgalmasabbak. Annál több, érdekesebb sztori, mint ami valójában megtörtént, nem is kell, illetve egy valami biztosan kell: egy ember, aki megtalálja, felemeli a földről és elmondja nekünk. Pacsorasz Viktor filmrendező tele van ilyen igaz történetekkel.
A kóla belefolyt a szintibe
Ezt én is tudom!
Reklámoktól a dokumetumfilmig
Amellett, hogy kezdetben Viktor és vágószettje akár egy-egy alkalomra is mozgósítható, kibérelhető volt, Óbudán egy lakásstúdiót is fenntartott. Ide „esett be” egy felkérés a Múlt-Kor történelmi magazinműsor elkészítésére. Ami technikai, vagyis vágó szemmel nem volt ugyan olyan nagy kihívás, a témák és a közeg viszont teljesen új színt hoztak Viktor szakmai életébe.
„Olyan anyagok készültek, amit büszkén mutathattam meg bárkinek, hiszen roppant érdekes történelmi témákat dolgoztunk fel: az arzénes asszonyoktól kezdve, a ‘80-as évek drogosain keresztül Kádár tolmácsáig bezárólag. Hihetetlen sorsokat, életutakat mutattunk be a magazinban a NASA-nál karriert befutott magyar űrkutatót, de interjút készítettünk a tragikus sorsú Molnár Csilla szépségkirálynő szerelmével, Futács Károllyal is”. A filmrendező innen datálja elindulását a dokumentumfilmek világa felé, amelynek következő állomásai a Baleo, baleo! Bálnák és bálnavadászok Indonéziában (2004.); Rabbisorsok Magyarországon (2016.) és a legutóbbi, a Budapest görögszíve (2021.). Elkapta az ihlet, hogy „értelmes” témákkal is foglalkozhat, pedig saját bevallása szerint iskolásként nem különösebben rajongott a történelem órákért. Miután láthatott olyan ritka archív felvételeket, mint például a trianoni békeszerződés aláírásakor készült teljes anyag, vagy az első tank bevetése, érdeklődése az izgalmas és különleges történelmi események felé fordult. Egyre inkább kiéleződött ezekre az elmesélendő történetekre, amiből több is van a tarsolyában: Manno Miltiádész, az első és második magyar futball bajnokság gólkirálya, többféle sportág rekordere és művész-polihisztor vagy a híres magyar autómérnökökről, feltalálókról szóló filmterve. De nem áll meg itt, azon is elgondolkodott, milyen lehet játékfilmen bemutatni Buddhát emberi valóságában, vagy Bíró László, a golyóstoll feltalálója kalandos életét. Egyszerűen meglátja bennük az izgalmas sztorit, amit másokkal is megoszthat. Ha hall egy emberről, ha olvas egy könyvet, máris beindul a gépezet a fejében.