A járvány okozta gazdasági válság sok országban ráirányította a figyelmet a hazai termékek fontosságára. Hogy reagáltunk erre itthon és mit találtak ki rá az angolok vagy a franciák?
Mi az a fogyasztói etnocentrizmus? Honnan ered?
Milyenek a magyar fogyasztók?
- Magyar termék: az ilyen termékek alapanyaga 100%-ban Magyarországról származik, és az előállítás folyamatának oroszlánrésze is itthon történik (pl.: Herz és Pick szalámi)
- Hazai termék: az alapanyagok legalább 50%-a magyar, és az előállítás minden lépése itthon történik (pl.: Túró Rudi)
- Hazai feldolgozású termékek: ide tartoznak az import alapanyagokból készült, hazai feldolgozású termékek (pl.: édesipari termékek, kávé)
Magyarország: #veddahazait
#veddahazait plakátkampány – 2020. május
Forrás: baon.hu
Imázsépítés, edukáció
A vásárlásösztönző kampányok döntően nyereményjátékos sémára épülnek. Ilyen volt a 2019-es Spájzolj és nyerj!–promóció, ahol a megvásárolt védjegyes termékek kódját kellett beküldeni játékosított formában (a vásárlóknak egy virtuális spájz polcait kellett feltölteniük védjegyes magyar termékekkel), majd az alapján ajándékcsomagokat sorsoltak ki. A 2020-2021-es Felfedező nyereményjáték is kódfeltöltős nyereményjáték volt, egy online „kaparós” elemmel kiegészítve.
- a vásárlók több mint egyharmada 10 százalékkal többet is hajlandó fizetni egy-egy termékért, ha az Magyarországon készült
- a válaszadók 32,2 százaléka több magyar terméket vásárolt 2020-ban, a járvány idején, mint korábban. Ebben az időszakban kiemelkedő volt a fiatal felnőttek (18–29 évesek) elkötelezettsége: közel felük (43,8%) több hazai terméket vásárolt. Ez a tendencia 2021-ben is érvényesült
Magyarországon a kormányzati politika kiemelt figyelmet fordít a nemzetgazdaság imázsát érintő kezdeményezéseknek, ami érezhető a Vedd a hazait!–kampány számára elérhető erőforrások méretében is. Ennek ellenére a kampányok kivitelezése hagy némi hiányérzetet maga után, mintha nem sikerülne a mai vizuális kommunikáció, design nyelvén megfogalmazni, miért is igazán jó az itthoni árukat, márkákat választani. A protekcionizmus jelszavai nem sokat változtak az utóbbi 200 évben, de a kivitelezésből fájóan hiányzik a frissesség, amin nem segít, ha maszkot húzunk egy citylightra.
Európai és tengerentúli kampány példák
Nézzünk pár példát Európa más részeiből a Vegyél Hazait-típusú kampányokra!
Franciaország: Le Made in France – https://www.lesitedumadeinfrance.fr/
A történet 2012-ig nyúlik vissza, amikor 12 év után először 10% fölé nőtt Franciaországban a munkanélküliség, és ezen belül is legnagyobb sebességgel az iparban dolgozók veszítették el a munkájukat. Az abban az évben Franciaországban eladott ruházati cikkek 95%-a a tengerentúlon készült, a fennmaradó 5% pedig luxusmárka volt.
Anglia: Shop Local
A téma alaposabb feltárásához bevontuk a HAB ad szakértőit is: Horváth Attilát, Fügét az ügynökség alapítóját és vezetőjét, Rostási Szabó Zsófi agency leadet és Várszegi Gyuri kreatív igazgatót.
Horváth Attila, Füge:
Magyarországon ez téma több sebből vérzik. Hiszen ez Magyarország. Seb 1: a „magyar”, „hazai” és hasonló kifejezések az erősen polarizált világban nem ugyanazt jelentik minden embernek, sőt! Ennél fogva már a téma maga megosztó. Seb 2: az ilyen kampányok megrendelője ilyen vagy olyan módon a mindenkori magyar kormány vagy annak valamilyen alszerve. Seb 3: ahogy változnak a kormányok, úgy változnak az igények, az üzenetek, és ez nem segíti a konzisztens márkaépítést. Seb 4: a megrendelőre (az aktuális kormány-alszerv) nem jellemző, hogy képzett, gyakorlott kommunikációs szakemberek képviselnék. Seb 5: mint sok más kormányzati-közeli kampányra erre is jellemző, hogy a kampány csak egy ürügy, a „megrendelőnek” valójában egyéb céljai vannak a kommunikációs büdzsével. És még sorolhatnám a sebeket, amik mind arra mutatnak, hogy ezt a műfajt még nem sikerült meghonosítani a rendszerváltás utáni Magyarországon. Az átkosban persze még ez is jobb volt. Hurka-Gyurka, túrófejű tehén, busa aminek finom a húsa és a többi sikeres kampány, amikre még ma is emlékszünk, ha meg nem haltunk.
Rostási Szabó Zsófia, agency lead:
Tudomásul kell vennünk, hogy a fogyasztók egyre tudatosabbak ezen a téren. A piaci szereplők megítélését erősen befolyásolja, hogy a hazai termelőkhöz, gyártókhoz és munkaerőhöz hogyan viszonyulnak, mint ilyen, a vállalati kommunikáció kikerülhetetlen kérdésköre. A hazai termékek támogatásának fontos tényezője a retail, így kommunikációs lehetőséget is rejt számára a téma, aminek komoly image-építő ereje van.
Várszegi György, kreatív igazgató:
10 év middle-east-es kiruccanás után nálunk a magyar termékek komolyan „felértékelődtek”. Amikor még kint laktunk, és időnként hazatértünk, egyértelmű volt, hogy veszünk/viszünk téliszalámit, kolbászt, túró rudit, pálinkát, satöbbit, amikor csak lehetett. Igazából ez minden ott élő magyar családban hasonló volt anélkül, hogy összebeszéltünk volna. Nyilván van ebben megszokás is, de hiszek benne, hogy a minőségi megfontolás is volt a háttérben. Nálunk a hazai termék vásárlása nem kötődik politikai vagy egyéb más elkötelezettséghez, egyszerűen tudjuk, hogy a magyar termék sokszor jobb, mint a külföldi, még akkor is, ha esetleg drágább. Szeretném azt hinni, hogy egyre többen gondolják ezt hasonlóan és nem csak azért, mert erre több kampány készül.
Felhasznált irodalom:
Dr. Deák Zsuzsanna: A magyar vásárló és az elméleti etnocentrizmus
Szakály Zoltán – Balogh Péter – Csatáriné Dogi Ilona – Polereczki Zsolt: Fogyasztói etnocentrizmus vizsgálata Magyarországon – Ajánlások a magyar élelmiszer-gazdaság számára
Nikoletta-Theofania Siamagka: Revisiting Consumer Ethnocentrism: Review, Reconceptualization, and Empirical Testing